Education

Creative Teaching Lesson: Counting Froot Loops™ in Your Online Class

Why would you want your online students to count the number of items of cereal in a small container, a cup, of Froot Loops™? I get asked that question when I suggest that you have your students go to the grocery store and purhase a 1.5 oz container or Froot Loops™. The cost is about $1.25, or if the student has childen you can usually get four for $5.00. This exercise is good for courses in logistics, supply chain management, retail management, hospitality, packaging, marketing, manufacturing and materials management.